Skip to navigation Skip to content Skip to footer

CapU to host 2019 North Shore All-Star Games

Photo Chris Raeside / Capilano University
Photo Chris Raeside / Capilano University

The top high school basketball talent on the North Shore will showcase their talents at Capilano University on Wednesday, May 8 for the 2019 North Shore All-Star Games.

The event, coordinated by the CapU Athletics & Recreation Department and the North Shore Secondary Schools Athletic Association (NSSSAA), showcases the best high school boys and girls basketball players at the North Shore’s public and private high schools. The teams are selected by the high school coaches, the NSSSAA, and CapU Blues Athletics & Recreation.

Tip-off for the girls’ game is at 6:00pm, while the boys follow at 8:00pm. The games take place at the Centre for Sport and Wellness in North Vancouver.

Girls All-Stars: Team X

Coaches: Anthony Beyrouti, Alex Vieweg, Darcy Grant, Geoff Russell, Sue Kennedy

Holly Brewer - Argyle

Julia Gocal - Argyle

Ella Mellinghaus - Argyle

Camie Ward - Argyle

Kayleigh Garland - Collingwood

Jill Bowering - Seycove

Chelsea Bradshaw - Seycove

Sofia Bergman - Seycove

Dylan Uzelac - Sutherland

Jessica Mackenzie - West Vancouver

Sabrina Mason - Windsor 

Girls All-Stars: Team Y

Coaches: John Prescott, Matt Clarke, Carlie Paxton, Taylor Prescott, Alan Kristmanson

Savannah Bauder - Carson Graham

Sydney Fieldgate - Handsworth

Julia Strigl - Handsworth

Celina Manji - Mulgrave

Olivia Gale - Rockridge

Nicolette Ong - Sentinel

Jessica Clarke - St. Thomas Aquinas

Gemma Cutle - St. Thomas Aquinas

Olivia Thorpe - St. Thomas Aquinas

Pasley VanderMye - St. Thomas Aquinas

Pietra Kamstra - Whistler

Ayden Kristmanson - Whistler

Jenna Tobias - Whistler

 

Boys All-Stars: Team X

Coaches: John Crowley, Mike Finch

Harrison Archer - Argyle

David Finch - Argyle

Geriel Larosa - Argyle

Marco Tancon - Argyle

Lochlan Collins - Collingwood

Aleem Karmali - Collingwood

Imran Karmali - Collingwood

George Horn - Handsworth

Robert Lutman - Handsworth

Daniel Shokomoayed - Handsworth

Scott Watson - Handsworth

Zachary Taguchi - Rockridge

Dylon Matthews - Seycove

Douglas Musselman - Seycove

Boys All-Stars: Team Y

Coaches: Ken Krohman & Jamie Rees

Jacob Larose - Bodwell

Jade Duque - Carson Graham

Nick Ostler - Carson Graham

Aamir Rajwani - Carson Graham

Gus Goerzen - Elphinstone

Elan Kimpton-Cuellar - Elphinstone

Behbod Panahandeh - Mulgrave

Jan Mirabel - St. Thomas Aquinas

Connor Chapman - West Vancouver

Marcus Dunn - West Vancouver

Callum Dye - West Vancouver

Parsa Zadeh - West Vancouver

Corbin Thomas - Windsor